Novinky
Tipy a triky: Ako sa efektívne pripraviť na testovanie
Kritické myslenie + šach = Ján Markoš
Utorok 18. február sme aj v rámci programu projektu SPPravme to pre naše deti prežili takmer celý deň v spoločnosti uznávaného publicistu, spisovateľa, teológa, lektora kritického myslenia a šachového veľmajstra Jána Markoša. Najprv s ním žiaci 9. ročníka absolvovali diskusiu o tom, čo je to kritické myslenie. Popoludní sa z jeho prítomnosti potešili členovia šachového krúžku - osobne im odovzdal diplomy za umietnenie v Majstrovstvách školy v šachu. V kategórii dievčat sa na 1. mieste umiestnila Adelka Kubíčková, 2. miesto získala Veronika Kovtun a na 3. mieste skončila Nelka Kováčiková. Z chlapcov sa najviac darilo Martinovi Baďurovi, za ním na 2. mieste sa umiestnil Aleš Janáček a tretí skončil Patrik Veselý. Po ceremónii sa začali simultánne šachové partie, žiaľ, i keď sa Janko snažil, nikto ho nedokázal poraziť :). Celodenný program bol zavŕšený Školou pre rodičov, počas ktorej sa rodičia dozvedeli čosi viac o tom, prečo je dobré myslieť a kriticky informácie spracovať. Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň s Jánom Markošom.
9
Gratulujeme...
Veľmi radi sa podelíme s výbornou správou... Terezka H. získala v okresnom kole v prednese povestí Šaliansky Maťko vynikajúce 2. miesto. Srdečne jej všetci blahoželáme!
Emocionálny kompas
V rámci projektu implementujeme do vyučovania rôzne aktivity, ktorými sa snažíme zlepšovať duševné zdravie žiakov a vzťahy v triede. Do tohto projektu sa zapojili aj žiaci 2.A. Od septembra postupne spoznávali svet emócií – radosť, vďačnosť, hnev, smútok, strach... Postupne si uvedomovali, že aj napriek odlišnostiam sa ich prežívanie veľmi nelíši. Tešia ich podobné veci, vedia sa hnevať, prežívajú smútok, boja sa zlých snov. Zistili, že majú veľa spoločného.
Aktivity, ktoré žiakov tešili boli napríklad: Tlačítka hnevu, Telefón emócií či Pantomíma pocitov. V aktivite Rieka pocitov si žiaci vyrábali loďky. Ich loďky unášali vlny podľa pocitov, ktoré práve prežívali, napr. silné vlny predstavovali hnev, pokojné vlny zasa radosť, pohodu. Emócie sme prirovnali k rieke, ktorá tečie naším dňom.
Popri emóciách sme sa snažili zlepšovať aj atmosféru a klímu triedy. Žiaci sa zapojili do aktivít - žijeme spolu, miesto po mojej pravici je voľné, rozmanitosť, láskavosť. Na tému láskavosť si vytvorili nádherný plagát – Hrdina a hrdinka láskavosti.
Emocionálny kompas nekončí. V druhom polroku nás čakajú ďalšie dôležité témy.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Emocionálny kompas.
Valentínsky deň v 2.A
V 2.A sme tvorili Valentínsky strom prianí a na čítaní - Srdiečkové leporelo z prečítaných kníh... i takto sa dá osláviť Valentín.
NAŠI FANTASTICKÍ FRANCÚZŠTINÁRI
V piatok 7. februára sa na Gymnáziu Karola Štúra v Modre konalo krajské kolo 34. ročníka Olympiády vo francúzskom jazyku. Našim chlapcom sa darilo vynikajúco. Maxim Bačo z 8. A obsadil výborné druhé a Alexi Galloux z 8. B fantastické prvé miesto a bude našu školu, naše mesto a celý Bratislavský kraj reprezentovať na celoštátnom kole súťaže. Držme mu palce! Bon courage, Alexi !
Návšteva parťákov v Základnej škole Chýně
Téma Wellbeingu po druhýkrát spojila členov nášho žiackeho parlamentu s parťákmi z Chýně. V dňoch 3. - 6. 2. 2025 sme v rámci V4 Gen Mini-Grantu navštívili partnerskú školu v Chýně, kde sme spoločne dokončili náš krátkodobý projekt.
Viac informácií a fotografie nájdete TU alebo v angličtine na projektovom webe.
Venujte nám svoje 2 %...
I tento rok sa naše občianske združenie uchádza o prostriedky, ktoré môžete darovať zo svojich daní...
Viac informácií a tlačivo nájdete na https://skolasenec.edupage.org/percenta2/
Vopred ďakujeme za Vašu štedrosť.
Vaša škola
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
27. januára 1945, teda presne pred 80 rokmi bol oslobodený koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz, najväčší z nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov. V roku 2005 bol práve 27. január vyhlásený Organizáciou spojených národov za deň, počas ktorého si svetová verejnosť pripomína obete holokaustu.
Do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz deportoval v roku 1942 režim Hlinkovej slovenskej ľudovej strany celkovo 19-tisíc Židov z územia vtedajšieho Slovenska. Ďalšie tisíce obetí vyviezli do tohto tábora po nemeckej okupácii a obnovení deportácií Židov na jeseň roku 1944.
Zahynuli tu aj tisíce Židov, ktorí boli deportovaní z častí dnešného južného a východného Slovenska, prináležiacich v rokoch 1938 – 1945 k Maďarsku.
V tábore Auschwitz, ako aj v táboroch Sobibor, Treblinka, Belzec, Majdanek, či na iných miestach zahynulo počas holokaustu približne 70-tisíc Židov z územia bývalého ľudáckeho slovenského štátu a pokiaľ hovoríme o území celého dnešného Slovenska, počet obetí sa odhaduje na 105-tisíc.
(www.holokaust.sk)
Pamiatku obetí holokaustu si pripomenieme aj v našej škole filmom a diskusiou.
Pozývame vás na ďalšiu Školu pre rodičov...
Ako ďalšieho spíkra do našej Školy pre rodičov sa nám podarilo získať vynikajúceho lektora kritického myslenia, publicistu, filozofa, šachového veľmajstra Jána Markoša, ktorý strávi v našej škole takmer celý deň. V utorok 18.2. bude mať so žiakmi 9. ročníka workshop na tému kritického myslenia, poobede si zahrá simultánne šachové partie so žiakmi na šachovom krúžku a od 16:30 sa bude venovať všetkým tým, ktorých zaujímajú techniky kritického myslenia. Prihlasovanie na workshop je otvorené, počet účastníkov obmedzený na 30. Tešíme sa na vás.
24.1. - oslávme spolu Medzinárodný deň komplimentov
Medzinárodný deň komplimentov vznikol 24. januára 1998 na základe iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlinovej a Debby Hoffmanovej. Ich cieľom bolo povzbudiť ľudí k tomu, aby svojim blízkym prejavili, ako veľmi si ich vážia. Vyzvali ľudí, aby v tento deň bez ohľadu na okolnosti vyjadrili kompliment aspoň piatim ľuďom, a tak vyzdvihli to, čo na konkrétnej osobe oceňujú.
Komplimenty a ocenenia potrebuje každý z nás. Jedna milá veta či slovo dokážu človeku rozjasniť deň, zvýšiť sebavedomie, pozdvihnúť nás v ťažkých chvíľach a to bez ohľadu na to, kto ju vysloví alebo napíše. Sú to práve slová, ktoré nás dokážu najviac zraniť, ale aj potešiť. Takéto ocenenie druhej osoby by malo byť súčasťou nášho každodenného života, no v dnešnej dobe naň častokrát zabúdame.
Skúste sa zamyslieť nad tým, komu by ste mohli venovať nejaký kompliment či ocenenie. Vyjadrite im, čo na nich obdivujete alebo za čo si ich vážite.
Naša škola si okrem aktivít pre žiakov pripravila aj milú aktivitu pre nás všetkých zameranú na komplimenty, ocenenia a milé slová. Spomeňte si na nejaký kompliment alebo iné hrejivé slová, ktoré vás niekedy povzbudili alebo o ktorých si myslíte, že dokážu povzbudiť iných. V priestoroch vestibulu bude umiestnený náš „pohár komplimentov“, do ktorého môže každý jeden z vás vložiť lístoček s týmito vašimi myšlienkami. Po zaplnení pohára pripravíme nástenku, z ktorej si žiaci v prípade potreby budú môcť vziať malé povzbudenie v podobe lístka z nášho pohára komplimentov. Aj takáto na prvý pohľad maličkosť dokáže niekomu zlepšiť náročný deň. Láskavé slová sú ako liečivý dážď. Je možné ich vysloviť ľahko a v priebehu chvíle, no ich ozvena trvá dlho.
A aký je vlastne recept na dobrý kompliment? Je dôležité, aby bol autentický, dobre formulovaný a zameraný na konkrétne kvality či činy. To, keď niekomu povieme, že je šikovný, nemá rovnakú hodnotu, ako keď povieme, že obdivujeme, ako dokázal postaviť náročnú stavbu z lega a pod.
Príklady vhodných komplimentov:
„Si naozaj odvážny.“
„Vážim si, že mi vždy ochotne pomôžeš.“
„S Tebou je deň krajší.“
„Som rád, že si tu vždy pre mňa.“
„Obdivujem, aký si trpezlivý.“
„Tvoj úsmev mi rozžiari deň.“
„Inšpiruje ma, ako vždy dokážeš zvládnuť ťažké chvíle.“
Už len tri dni na prihlásenie...
V piatok 31. januára uzavrieme prvý polrok naším Polročným reštartom... ak ešte nie si prihlásený na niektorú z množstva ponúkaných aktivít, urob tak čím skôr, prihlasovanie uzatvárame 24. januára.
Hviezdoslavov Kubín v našej škole
Tento rok oslavujeme už 71. ročník súťaže v umeleckom prednese Hviezdoslavov Kubín. Tešíme sa, že aj na našej škole máme talenty, ktoré rozvíjajú krásu nášho jazyka a literárne umenie. Dňa 16. januára prebehlo školské kolo súťaže pre žiakov druhého stupňa. Všetkým zúčastneným ďakujeme za nádherný umelecký zážitok a do okresného kola súťaže vysielame Marka Růžičku (5.A), Nelu Kováčikovú (6.A), Lily Macsai (8.A) a Grétu Janíkovú (8.B), ktorí nás budú reprezentovať v jednotlivých kategóriách umeleckého prednesu.
Žiaci 1. stupňa sa umiestnili takto:
Poézia:1. miesto Matúš Makara 2. miesto: Alica AugustovičAdelka Andrássy 3. miesto Mia Semancová Anabela Jakubcová
Próza 2. miesto: Adam Pavčo 3. miesto Amália Jakubcová
Na súťaži v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko J. C. Hronského bude našu školu zastupovať Terezka Hajková z 5.A. Veľa šťastia.
Stanovisko školy
Škola pre rodičov január 2025
Milí naši,
srdečne Vás pozývame na pokračovanie našej Školy pre rodičov.
Prihlasovanie je spustené, tešíme sa na Vás u nás!
Vaša škola
Máte záujem o zápis do 1. ročníka? Prestup do 5. ročníka?
Informácie k zápisu do 1. ročníka
1/ 30.1.2025 sa o 17:00 uskutoční v našej klubovni na 1. poschodí informačné stretnutie, kde vám predstavíme našu školu a oboznámime vás s postupom pri zápise.
2/ Elektronické prihlasovanie bude otvorené od 1. februára 2025.
3/ Zápis sa uskutoční (podľa počtu uchádzačov) v piatok 11. apríla a v sobotu 12. apríla 2025.
4/ Do 1. ročníka prijmeme 18 - 22 žiakov.
NOVINKA! PRESTUP DO 5. ROČNÍKA
V šk. roku 2025/26 plánujeme otvoriť dve triedy 5. ročníka, z tohto dôvodu prijmeme 10 - 14 žiakov (terajších žiakov 4. ročníka) prestupom do 5. ročníka.
Pre záujemcov bude otvorené elektronické prihlasovanie v rovnakom termíne ako na zápis do 1. ročníka a žiakov pozveme na preskúšanie zo slovenského jazyka, matematiky a anglického jazyka.
Prestupy do iných ročníkov sa budú posudzovať individuálne.
Vianočné karaoke
Vianoce sú už doslova za dverami a náš posledný deň v škole sme sa na ne nalaďovali spevom. Okrem tradičných vianočných piesní sme potleskom podporili aj odvážlivcov, ktorí sa nebáli spievať pred celou školou. Tak nech nám je všetkým do spevu aj v ďalších mesiacoch tohto školského roka.
Krásne Vianoce a dovidenia v škole v STREDU 8. JANUÁRA 2025!
Do fotogalérie bol pridaný nový album Vianočné karaoke.
Adventný kalendár
Milí naši,
s radosťou vám predstavujeme špeciálny adventný kalendár, ktorý vás bude sprevádzať počas celého adventného obdobia. Každý deň až do Vianoc pribudne nové okienko s milou úlohou, zamyslením, príbehom.
Veríme, že vám prinesie veľa úsmevov a príjemných chvíľ.
Adventný kalednár pripravil Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie.
18
Už sa na vás tešíme na vianočných trhoch!
Stoly sa už prehýbajú pod dobrotami a drobnými darčekmi... príďte, čakáme vás!
Viem, čo zjem?
Projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“ je súčasťou celosvetového vzdelávacieho programu Nestlé pre zdravšie deti od roku 2009 sa postupne realizuje v 84 krajinách sveta. Cieľom programu je motivovať žiakov základných škôl k vyváženému životnému štýlu, k správnym stravovacím návykom a podporiť ich záujem o pohybové aktivity. Program „Viem, čo zjem“ je tiež súčasťou Národného programu zdravia.
Snažíme sa deti motivovať k osvojeniu základných pravidiel zdravého a vyváženého stravovania, a pohybovým aktivitám. Venovali sme sa témam: Hygiena potravín, Vyvážená strava, Ovocie a zelenina.
1. Lekcia - Hygiena potravín
Žiaci sa vďaka tejto téme oboznámili so správnym skladovaním potravín. Dozvedeli sa, čo by si mali všímať na obaloch potravín (zloženie, dátum spotreby, minimálna trvanlivosť) a prečo je dôležité mať čisté ruky za každých okolností.
2. Lekcia – Vyvážená strava
Žiaci sa dozvedeli, čo znamená jesť pestrú stravu, ktoré sú dôležité živiny v nej. Pomocou zdravého taniera sa žiaci naučili, v akom množstve by mali jednotlivé potraviny konzumovať, aby naše telo mohlo správne fungovať.
3. Lekcia – Ovocie a zelenina
Žiaci diskutovali, prečo je dôležité mať vo svojom jedálnom lístku dostatok ovocia a zeleniny. Kedy počas dňa máme konzumovať ovocie a zeleninu. Vďaka kalendáru sezónnych potravín sme si pripomenuli, kedy u nás dozrievajú rôzne druhy ovocia a zeleniny.