- 6. - 8.11.2024
Učitelia inšpirujú učiteľov
Jednou zo vzdelávacích mobilít učiteľov v rámci programu Erasmus+ je pozorovanie pri práci, tzv. job shadowing. Inšpirované filozofiou a hodnotami Základnej školy a materskej školy Chýně, okres Praha - západ sa naše dve pani učiteľky Helenka a Maťka vybrali k západným susedom, aby sa nechali inšpirovať od svojich českých kolegov.
Počas krátkeho, ale o to intenzívnejšieho pozorovania, sa zúčastníli vyučovacích hodín v prvých a druhých ročníkoch a podarilo sa im navštíviť aj školský klub detí. Videli prevažne hodiny matematiky a českého jazyka, kde žiaci pracovali vo dvojiciach alebo skupinách. Odniesli si námety na aktivity v stanovištiach (kruhové), kde malí žiaci opakovali všetko, čo sa doteraz naučili.
Zaujímavou skúsenosťou bola účasť na zdravotníckej súťaži pre 6. ročník, organizovanej poločnosťou, ktorá sa venuje záchranárstvu a vzdelávaniu. Pani učiteľky ocenili jej vysokú úroveň. V neposlednom rade sa im podarilo aspoň trošku preniknúť do tajov organizačného riadenia veľkej školy a porovnať spôsob slovného hodnotenia s tým, ktoré využívame u nás.
Na záver pani učiteľky skonštatovali, že filozofia partnerskej školy je veľmi podobná tej našej a aj v nastavení procesov vieme nájsť prienik, takže sme veľmi radi, že sme získali projektového partnera, s ktorým zdieľame hodnoty a vieme sa navzájom obohatiť.
- 28.10. - 2.11.2024
Keď sa učebný proces stáva zmysluplnejším
Architektonická perla - aj takýto prívlastok má španielska Barcelona, ktorá dýcha architektonickými skvostami Antoniho Gaudího, ako je Sagrada Família, Park Güell, Casa Milá či Casa Batlló. Obklopené týmito unikátnymi stavbami sa na prelome októbra a novembra vzdelávali naše pani učiteľky Lenka a Lucia.
Program Erasmus+ im umožnil vyskúšať si na vlastnej koži efektívne učebné stratégie, ktoré by mohli lepšie pripraviť študentov na reálne životné situácie, čím sa učebný proces stáva zmysluplnejším a žiaci sú vedení k získavaniu kompetencií a životných zručností potrebných v 21. storočí.
Účastníci mali možnosť naučiť sa jednoduché, šikovné, na mieru šité riešenia pre svoje predmety s využitím nástrojov ako sú Project Based Learning (Učenie na báze projektov) a CLIL (Integrované učenie obsahu a jazyka). Okrem iného si na vlastnej koži vyskúšali netradičnú návštevu Národného múzea umenia Katalánska, ktorá vtiahla účastníkov do prehliadky prostredníctvom inovatívnych a tvorivých činností, ale aj spoluprácu s umelou inteligenciou pri navrhovaní projektov alebo vyučovacích hodín.
O tom, že kurz bol veľkým prínosom, svedčí aj skutočnosť, že pani učiteľky začali nadobudnuté skúsenosti využívať hneď po svojom návrate.
- 23. - 28.9.2024
Všetci sme výnimoční - o inklúzii v Aténach
Aké je to pracovať na svojom profesijnom raste na mieste ponororenom do bájí a rozprávok, mytológie, histórie a architektúry?
Vďaka programu Erasmus+ si takúto skúsenosť a posledné letné slnečné lúče mohli vychutnať naša školská psychologička Laďka a školská špeciálna pedagogička Zuzka. Kurz Všetci sme výnimoční v Aténach ponúkal svojim účastníkom hlbšie pochopenie dynamiky triedy, duševnej pohody žiakov, úspechov v učení a zapojenia rodiny do inkluzívnej školy.
Učitelia a členovia podporných tímov z rôznych krajín mali možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti a výzvy, s ktorými sa stretávajú vo svojej profesii. Oboznámili sa s aktivitami, ktoré predchádzajú izolácii a rušivému správaniu, vyskúšali si relaxačné techniky a pohybové aktivity, ktoré môžu využívať žiaci so špeciálnymi potrebami aj zvyšok triedy, zamýšľali sa nad významom podpory zo strany žiakov-rovesníkov v úlohe rozvíjania sociálnych zručností detí so ŠVVP a osvojili si pozitívne stratégie na zlepšenie komunikácie so všetkými aktérmi výchovno-vzdelávacieho procesu.
Zaujímavou bodkou bola príprava vyučovacej hodiny tak, aby bola užitočná pre všetky deti - aj pre tie so špeciálnymi potrebami.
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údajeKeď školy v EÚ rozhadzujú siete
Ako to vyzerá, keď koordinátori Erasmus projektov rozhadzujú siete? Jednou z podnetných a obohacujúcich príležitostí je zúčastniť sa medzinárodného kontaktného seminára.
Ako koordinátor z akreditovanej školy som sa prostredníctvom Národnej agentúry programu Erasmus+ a SALTO Education & Training mohla v dňoch 16. – 19.9.2024 zúčastniť medzinárodného kontaktného seminára s názvom Engaging in job shadowing mobility – how to implement and improve quality. Seminár sa zameriaval na princípy tzv. pozorovania pri práci (ang. job shadowing), pri ktorom strávi učiteľ nejaký čas v obdobnej škole v zahraničí ako pozorovateľ, aby sa nechal inšpirovať každodenným pracovným a školským životom v danej škole.
V dánskom meste Sønderborg sa tentokrát stretlo 37 koordinátorov z 13 európskych krajín. Nabitý a kvalitne zorganizovaný program nám umožnil zdieľať skúsenosti, inšpirovať jeden druhého, uvedomiť si potrebu reflexie či správneho nastavenia mysle, vnímať dopad Erasmus aktivít pre rozvoj školy a v neposlednom rade sa zamyslieť sa nad kľúčovou otázkou, či je job shadowing len niečo, čo robíme, alebo niečo, čomu sa tiež potrebujeme učiť. Aby naši učitelia, ktorí vycestujú do zahraničia, načerpali inšpirácie a nápady z kvalitne pripravených mobilít, ktoré by mali prispieť k rozvoju celej školy.
Vďaka tejto príležitosti sme mohli navštíviť dánsku základnú školu, kde sme aspoň na pár minút zažili vyučovanie v prírode, zavítať na univerzitu v meste Sønderborg, ktorá je úzko spätá s miestnou komunitou firiem a podnikateľov, či ochutnať miestnu kuchyňu.
Verím, že medzinárodné stretnutie s kolegami z celej Európy nám pomôže rozbehnúť kvalitné a podnetné mobility pre našich pedagógov.
Lucia Múčková
15
DOBRODOŠLI!
Našu šnúru mobilít v rámci programu Erasmus+ odštartovalo 6 odvážnych učiteliek vrátane vedenia školy. V dňoch 1. – 6. 7. 2024 sa zúčastnili vzdelávacích kurzov v chorvátskom Splite, ktoré viedli certifikovaní lektori v anglickom jazyku. Počas šiestich intenzívnych dní absolvovali rôznorodé vzdelávacie aktivity, riešili problémové a tvorivé úlohy, čerpali inšpirácie v diskusiách a mali možnosť sieťovať sa s kolegami z iných európskych krajín.
Prvý z kurzov bol zameraný na manažment triedy – nové metodológie, efektívnu motiváciu, spoluprácu a stratégie hodnotenia. Pani učiteľka Monika zhodnotila obsah kurzu takto: „Venovali sme sa témam ako princípy učenia zamerané na žiaka, motivácia žiakov, stratégie pri riešení konfliktu v procese učenia, mediácia a jej princípy, tvorba triednych pravidiel, projektové vyučovanie a jeho špecifiká.“
A aký prínos vidí v účasti na mobilite? „Vďaka mobilite som získala najmä schopnosť pripraviť si ucelenú koncepciu vedenia triedy, vedomosť o tom, ako riešiť konflikty, osvojila som si podporné nástroje využívané v procese školskej mediácie, spoznala som množstvo techník a stratégií na podporu motivácie žiakov, ale aj konkrétnu skúsenosť, ako vytvoriť a následne hodnotiť vzdelávacie portfólio či ako si stanoviť kritériá na hodnotenie práce študentov vo všeobecnosti.“
Pani učiteľka Janka zase dodáva: „Vďaka skvelej školiteľke som si stanovila ciele na nasledujúci školský rok, na ktorých chcem pracovať systematicky - dodržiavanie triednych pravidiel, zadávanie jasných a stručných pokynov, byť autentická v tom, čo hovorím a robím.“
Druhý kurz s názvom Visible Thinking: Discover the Power of Thinking Routines bol zameraný na zviditeľňovanie myšlienkových postupov žiakov. „Add (+1) routine, Tug-of-War, See-Think-Wonder - všetko sú to vynikajúce stratégie v rámci vzdelávania akýchkoľvek predmetov, kde je nutné zapojiť žiakov a študentov do diskusie, podporovať u nich kritické myslenie, kladenie otázok a hľadanie odpovedí či argumentov,“ priblížila nám obsah kurzu pani zástupkyňa Janka.
A ako zhodnotila význam medzinárodnej skúsenosti pani riaditeľka? „Pohľad účastníkov z rôznych európskych krajín bol pre mňa osobne veľmi obohacujúci a zaujímavé bolo aj zistenie, že všetci riešime veľmi podobné didaktické aj spoločenské problémy... Veľmi sa mi páčilo prepájanie rôznych predmetov a rôznych pohľadov na jednotné témy, ako ich učitelia z odlišných krajín vnímajú zo svojej perspektívy."
Erasmus plán 2024/2025
Veľmi sa tešíme, že vo výberovom procese programu Erasmus+ na rok 2024 v rámci Kľúčovej akcie 1 (KA1) – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov nám bol schválený grant vo výške 44.210 EUR. Môžeme sa chystať do sveta!