Do fotogalérie bol pridaný nový album Závislosť na sociálnych médiách.
Naši deviataci sa dnes zúčastnili besedy na tému Závislosť na sociálnych médiách, ktorej súčasťou je aj výstava obrazov Róberta Mlčúcha - Happy virtual life. A dozvedeli sme sa toho celkom dosť – ako si strážiť, kontrolovať, či už sme závislí na sociálnych médiách, aký dopad má na náš organizmus, ak pred spaním ešte sledujeme mobil (nerobme to! – pre náš pokojný spánok sa radšej mobilu pred spaním vzdajme), či ako si poradiť, ak chceme závislosti predísť, ako sa prejavujú abstinenčné príznaky pri takýchto druhoch závislostí (nelátkových).
Čo môžeme pre seba urobiť? Čo sa odporúča, ak to s mobilnými zariadeniami a sociálnymi médiami už preháňame? Ako predísť tomu, aby vôbec nejaký problém vznikol?
-
vypnime si notifikácie na jednotlivé, menej dôležité aplikácie (Ak nám stále nebude niečo prichádzať na mobil, budeme svoju pozornosť smerovať inam.)
-
aplikácie sociálnych sietí presuňme z hlavnej obrazovky, hlavnej strany displeja na tie vedľajšie
-
všímajme si, koľko času strávime sledovaním displeja, sociálnych sietí (vieme si nastaviť obmedzenia, mnohé múdre telefóny aj hlásia čas strávený pred obrazovkou)
-
NIE! pred spaním, mozog sa má upokojiť a pripraviť na spánok, svetlo displeja a ani sledované informácie a impulzy do mozgu mu želaný pokoj neprinesú
-
ak už sledujeme sociálne médiá, vyberajme si obsah – sú aj prospešné stránky, ktoré prinášajú mnoho užitočných informácií a nie iba bezcieľne trávenie čas s obrazovkou .
A kedy vieme, že už problém vznikol? Ak sa nedokážeme odtrhnúť od mobilného zariadenia, neustále ho kontrolujeme a stále sa k nemu vraciame, je to znak, že niečo treba urýchlene zmeniť.
Po výstave sme sa opýtali našich deviatakov a odpovedali takto:
1. Bola táto výstava vhodná pre vás? - Áno
2. Bola pre vás prínosná? - Áno, naučili sme sa, ako si strážiť čas.
3. Odporučili by ste ju rovesníkom? – Áno
4. Majú byť podobné podujatia súčasťou vyučovania v škole? – Áno, je to osveta pre našu vekovú kategóriu, ktorá je zraniteľná pred nepoznaným.
A na záver dodali, že veľa vecí dnes počutých už vedeli.
My sme radi, že sme tam dnes boli. Bol to produktívne strávený čas. Minimálne sme sa museli zamyslieť každý sám za seba, ako na tom sme. Ďakujeme za príležitosť!